niedziela, 31 sierpnia 2014

Miasto trackie to ...


Nessebar/Neseber była to osada założona przez Traków. Większy opis charakteryzujący miasto podaje cytując stronę WWW:

" Neseber jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jest spadkobiercą antycznej trackiej osady Mesambria powstałej 2000 lat p.n.e. Od 510 roku p.n.e. było to greckie miasto – kolonia Mesemwria. Znajdował się tam teatr i świątynia Apolla. Bite były monety ze złota, srebra i brązu. W 72 r. p.n.e.. miasto podbili Rzymianie. W 812 r. chan Krum podbił miasto, w 864 r. car Borys I odstąpił je Bizancjum, a car Simeon ponownie je zawojował. Od XI w. zaczęto używać nazwy Neseber. Ciekawe od strony architektonicznej są też stare domy Neseberu, utrzymane w unikalnym starobułgarskim stylu. Znajduje się tu 41 starych cerkwi, np.: Stara metropolia "Św. Sofia" (V w.), Nowa metropolia "Św. Stefan" (X-XI w.), cerkiew "Św. Paraskiewa"(XII–XIV w.) i inne. W cerkwi "Chrystos Pantokrator" (XIV w.) mieści się dzisiaj galeria sztuki, a "Św. Joan Aliturgetos" (XIII-XIV w.) to majstersztyk bułgarskiej architektury cerkiewnej."[1]

Pierwotna tracka osada, następnie stała się grecką kolonią; a w roku 72r. p.n.e. znalazła się pod panowaniem rzymskim. Będąc w tym mieście czuje się niesamowity klimat. Swoją uwagę zwróciłam przede wszystkim na mury obronne miasta z czasów starożytnych, bramę wjazdową oraz na pozostałe Cerkwie z późniejszych czasów. Najbardziej zapadła mi w pamięci wizyta w Muzeum Archeologicznym w Nessebarze. Znajdują się tam cztery sale, w tym ostatnia sala poświecona ikonom religijnym z czasów bizantyjskich i późniejszych. Pierwsza sala prezentuje czasy najdawniejsze- trackie. są tam wyroby ceramiczne, pozostałości po statkach trackich, figurki. Następnie sala poświęcona czasowi greckiemu. Trzecia sala to czasy rzymskie. Szczegółowe opisy znajdują się pod zdjęciami:


Statua lwa 4-3 BC

Waza tracka

Trackie rękodzieło

Ceramika tracka 5 BC

Ceramika tracka 5 BC


Narzędzia trackie

Monety trackie 2 BC

I jeszcze więcej monet trackich

Stela zawierająca dwa imiona niewolników trackich

Stela

Fragmenty statków trackich


Figurki greckie z terrakoty 2 BC

Wyroby greckie

Statuetka Artemis z terrakoty 2 BC




























[1] http://www.national-geographic.pl/foto/fotografia/neseber-127254

wtorek, 26 sierpnia 2014

Wakacyjnie

Jako że już 2 miesiące wakacji za Nami chciałabym zaprosić na kolejne wpisy dotyczące moich podróży do Bułgarii i Włoch. Dotyczą one miast historycznych, a w tym Pompeje i Nessebar (miasto założone przez Traków). W najbliższych dniach pojawi się relacja z Muzeum Archeologicznego w Nessebarze z bogatą galerią. Zapraszam serdecznie !!!


niedziela, 17 sierpnia 2014

Łazienki w Kartaginie

Wakacje wakacje i już prawie po wakacjach, a więc ... Czas na nowy wpis :) 



W świecie kartagińskim dbanie o higienę osobistą nie było obce. Kartagińczycy poprzez kontakty z hellenistyczną Grecją poszerzyli swoją świadomość dotyczącą czystości.  Podczas wykopalisk w Kerkuane została odnaleziona łazienka z wanną w kształcie sabota i ściekiem co umożliwiało kąpiel w pozycji siedzącej.[1] Mieszkańcy korzystali z urządzeń sanitarnych, przedmiotów toaletowych, takich jak kadzielnice czy flaszeczki.

            W Kartaginie zostało odnalezionych kilka łazienek. Zostały podobnie rozmieszczone w poszczególnych mieszkaniach. Służy przede wszystkim jako natryski. Były zabezpieczone z pionową, wodociągową rurą i kanałem ścieków płynnych. W jednym z mieszkań odkryto dwie nisze do kąpania. Czasami łazienki składają się z dwóch sprzężonych pokoi. Łazienki posiadają również zbiornik z ciepłą wodą albo basen. Znany jest też pokój z właściwą toaletą oraz dwoma basenami.[2] Kartagińczycy posiadali umywalki. Znany jest jeden ich wymiar 50x34cm, udokumentowany w jednym z pomieszczeń.[3]

            Kartagińczycy, jak poświadczają znaleziska posiadali wiedzę techniczną potrzebną do stworzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych, czego dowodem są pięknie wykończone łazienki. Dorobek Kartagińczyków po ich zniszczeniu przejęli Rzymianie, którzy często przypisywali sobie ich odkrycia.

            Nie znaleziono więcej źródeł dotyczących opisu kartagińskich łazienek.














[1]  Charles-Picard G., op. cit.


[2]  Tang B., op. cit.


[3]  Tang B., op. cit.